DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA i sportowa


wydatki na kulturę w 2021 r.

297 070

+16,33%

do roku 2020


Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2021 r.

927 398

+19,63%

do roku 2020największa imprezy kulturalne i sportowe w 2021 r.odsłonięcie tablicy upamiętniającej Romana Kałamarza

28 maja odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Jarosław dla uczczenia 31. rocznicy istnienia samorządu Gminy Jarosław. W naszej gminie postanowiliśmy z tej okazji uhonorować człowieka, który przez wiele lat pełnił służbę na rzecz naszej lokalnej społeczności - długoletniego Naczelnika i Wójta Gminy Jarosław Romana Kałamarza. Rada Gminy przyjęła jednomyślnie uchwałę dotyczącą umieszczenia tablicy upamiętniającej Wójta Kałamarza, następnie w holu budynku Urzędu Gminy Jarosław, gdzie znajduje się tablica obecna Wójt Gminy Elżbieta Grunt przypomniała postać swojego poprzednika. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała małżonka ś.p. Wójta Maria Kałamarz. Na popiersiu umieszczono następującą treść:

PAMIĘCI ROMANA KAŁAMARZA

NACZELNIKA I WÓJTA GMINY JAROSŁAW 1982-2019

WYBITNEGO SAMORZĄDOWCA

WDZIĘCZNI RADA GMINY, SOŁTYSI, MIESZKAŃCY GMINY JAROSŁAW, WÓJT I PRACOWNICY URZĘDU


Tablica Pamiątkowa Romana Kałamarza.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Romana Kałamarza.


VII Bieg Czterolistnej Koniczynki

24 lipca 2021 r. w Muninie miało miejsce biegowe święto. Ulicami tej miejscowości przebiegło ponad stu biegaczy oraz uczestników nordic walking na dystansie 5 km. Bieg główny poprzedziły: Bieg Dziecięcy oraz Bieg Nastolatków, współorganizowane przez Komisję Europejską. Każde dziecko otrzymało medal i sportowy gadżet, natomiast zwycięzcy nagrody. Punktualnie o 19 wystartowali zawodnicy rywalizujący na dystansie 5 km. Bieg ze świetnym czasem 15:23 wygrał Patryk Marszałek. Wśród kobiet najlepsza była Monika Bereźnicka. W gronie nordic walking najlepszy okazał się Radosław Niepokój, a wśród kobiet Małgorzata Oleksyn.

Imprezę zakończyło kino plenerowe podczas którego można było zobaczyć film „Pieniądze to nie wszystko”.

Zobaczcie to jeszcze raz!


Igrzyska Gminy Jarosław

W sierpniu i wrześniu na trzech Orlikach zlokalizowanych w Surochowie, Tuczempach i Wólce Pełkińskiej odbyły się Igrzyska Gminy Jarosław. Łącznie w rywalizacji brało udział siedem drużyn, w dziesięciu konkurencjach sportowych. Emocji jak zwykle nie brakowało, a liczna publiczność oprócz obserwacji zmagań sportowych, mogła skorzystać z poczęstunku i atrakcji, które towarzyszyły Igrzyskom. Puchary i medale wręczone przez Sekretarza Gminy Roberta Turowskiego powędrowały do drużyn, które na Orliku w Tuczempach osiągnęły następujące wyniki: 1. Morawsko 72 pkt., 2. Tuczempy 72 pkt., 3. Surochów 71 pkt., 4. Wólka Pełkińska 71 pkt., 5. Munina 69 pkt., 6. Wola Buchowska 64 pkt.

Największy puchar dla Mistrza Igrzysk Gminy Jarosław powędrował do Wólki Pełkińskiej.

Klasyfikacja końcowa Igrzysk Gminy Jarosław 2021 (po turniejach w Wólce Pełkińskiej, Surochowie i Tuczempach):

1. Wólka Pełkińska 222 pkt,

2. Tuczempy 213 pkt,

3. Morawsko 207 pkt,

4. Surochów 199 pkt,

5. Wola Buchowska 186 pkt,

6. Munina 144 pkt,

7. Makowisko 57 pkt.


Zdjęcie dziewczynek z pomalowanymi buziami.
Zdjęcie grupowe osób z medalami.
Zdjęcie przedstawia wręczenie medalu.
Zdjęcie przedstawia zawody w rzucaniu piłką.


Zakończenie Lata w Gminie Jarosław wraz z 70-leciem LKS Makovia

19 września 2021 r. na stadionie sportowym „Makovia” odbyła się największa impreza na terenie naszej gminy, pod nazwą Zakończenie Lata w Gminie Jarosław wraz z 70-leciem LKS Makovia.

Dla uczestników przewidziano szereg atrakcji, jak: wystawa sprzętu rolniczego, sprzętu wojskowego, samochodów jednostek OSP z terenu naszej gminy, zabytkowych motocykli. Oprócz tego zgromadzeni mogli zobaczyć pokaz „odbicia zakładnika” Jednostki Strzeleckiej „Strzelec”. Impreza rozpoczęła się od uroczystego wręczenia odznaczeń dla zasłużonych działaczy sportowych Makovii, które wręczył Marcin Król, członek Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt wręczyła wszystkim wyróżnionym pamiątkowe dyplomy. Następnie widzom czas umilały lokalne zespoły. Swoje muzyczne możliwości zaprezentowały: Zespół „Biesiada” z Tuczemp, Ductile Drivers z Jarosławia oraz Kapela Sołtysowa z Szówska. W oczekiwaniu na wieczorny koncert przeprowadzono konkurs wśród publiczności, w którym wiele osób otrzymało symboliczne nagrody. Punktualnie o 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru - legendarnego zespołu Kombi. Mimo nieciekawej pogody, padającego deszczu zespół przyciągnął na stadion Makovii sporą grupę ludzi. Widzowie na koniec zaśpiewali „Sto lat” liderowi Kombi - Sławomirowi Łosowskiemu, który otrzymał od organizatorów pamiątkową koszulkę oraz pamiątkowe trofeum.

Imprezę swoją obecnością uświetnili:

  • służby mundurowe - 34 BLP 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej,

  • jednostka strzelecka 2025 Związek Strzelecki STRZELEC,

  • lokalni rolnicy,

  • strażacy OSP,

  • pasjonaci zabytkowych motocykli,

  • Biesiada z Tuczemp,

  • Ductile Drivers,

  • Kapela Sołtysowa z Szówska.


Zdjęcie przedstawia tłum ludzi na koncercie.
Zdjęcie przedstawia Wójt Gminy Jarosław z zespołem Kombi.


X rajd nordic walking

x rajd nordic walking

Rajd został zorganizowany 11 listopada z okazji święta niepodległości. W ramach wydarzenia wystąpiła możliwość wypożyczenia kijków. Trasa rajdu to ok. 7 km. Oprócz marszu odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem w Morawsku oraz poczęstunek w świetlicy wiejskiej w Morawsku.


MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU W WÓLCE PEŁKIŃSKIEJ

We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami. Wszystkie dzieci w dniu św. Mikołaja dostają mnóstwo słodyczy i zabawek. Zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja prawdopodobnie narodził się w Niemczech. W Polsce mikołajki obchodziło się już w XIX wieku.

W dniu 6 grudnia 2021 r. Przedszkole w Wólce Pełkińskiej odwiedziła Pani Wójt Elżbieta Grunt, która wręczyła dzieciom paczki mikołajkowe. Dzieci przyjęły gościa bardzo ciepło i serdecznie. Prezenty sprawiły im ogromną radość i wywołały uśmiech na ich twarzach. Dzieci gromkimi brawami i piosenkami o św. Mikołaju podziękowały za otrzymane paczki.


Zdjęcie przedstawia wręczanie upominków dzieciom.
Zdjęcie dzieci z upominkami i w czapkach świątecznych .